כתבו עלינו

סדרת משחקי רביעיות המשמשת גם מגדיר ביציאה לטיול

גלילאו צעיר, 4.2018

סדרת משחקי רביעיות המשמשת גם מגדיר ביציאה לטיול; דרך חווייתית להכיר פרחים, בעלי חיים בכלל ובעלי כנף בפרט – האופייניים לארץ ישראל. על הפרחים למשל אפשר ללמוד באילו חודשים הם פורחים, אם הם מוגנים או בסכנת הכחדה ואם הם צמחי מרפא או מאכל. כדאי לקחת את המשחק איתכם כשיוצאים לטיול!

גפן מגזין המושבות, 24.3.2017

את ילדותה בילתה ענבל בקיבוץ נחשולים, והחיבור שלה לטבע היה מתבקש. ענבל מספרת איך סבה, גבריאל שביט ז"ל, מורה לטבע , מפקח על מדעי הטבע בבתי הספר במחוז צפון ומורה דרך, אליו היתה מחוברת מאוד כנכדה בכורה, נהג לצלם הרבה מהטבע ולספר אודותיו בעזרת ערבי שקופיות. כשהוא נפטר בדצמבר 2013 החליטה לשמר את זכרו באמצעות משחקי רביעיות, אשר יכללו תמונות שהוא צילם. "הרעיון היה להפיק כ 200 יחידות עבור המשפחה והחברים הקרובים בלבד" היא מתארת.
"קראתי לעסק שלי בשבילים של סבא". סבא שלי עבד תקופה במרכז לכתיבת תכניות לימודים לביולוגיה של משרד החינוך, והתאכזב על כי הלימוד היה פחות דרך חויה אלא יותר בשינון. הוא חיבר אותי למה שהוא בעצם רצה לשמר". ענבל בחרה במספר ערכים עבור העסק שלה: אהבת הארץ, חיבור לטבע, נוסטלגיה, משפחתיות ומשחוק. "המשחק הוא הדרך להגיע לכל אחד מהערכים האחרים. המשחק הזה עונה עבורי על כל אחד מהערכים הללו, הוא מחבר אותי לטבע". ענבל מאמינה באהבת הארץ ומגישה זאת בדרך יצירתית.

כאשר החלה לייצר את המשחקים תכננה שיופקו כדוגמת "פרחי ארצנו" וכמהדורה ביתית. היא אספה מהשקופיות של סבה ז"ל את התמונות הרלוונטיות שכללו פרחים בלבד. עבור האריזה נבחרה קופסת פח דרך חברה המייצרת משחקים בקופסאות מסוג זה בסין, "מסתבר שהכמות המינימלית לייצור היה 4000 ואז החלטתי לעצב ולייצר שני משחקים לזכרו של סבי, פרחים ובעלי חיים".
התוצאה היתה שיותר מ 50% מהתמונות שכלל המשחק היו שייכות לסבה של ענבל ז"ל, ולצורך הכנת המשחק עם בעלי החיים, קיבלה עשרות תמונות מצלמים שהסכימו לקחת חלק בהכנה של המשחק. "התוצאה היתה מרגשת. היו שפניתי אליהם בבקשה לתמונותומסתבר שהכירו את סבא שלי אישית".

בחירת משחק הרביעיות לא היתה מקרית. רביעיות הוא משחק משפחתי המצריך הקשבה ותשומת לב, בנוסף ניתן לדבר בו רק אמת. זו גם היתה דרכה לשנן את הפריטים באמצעות התמונה מול השמות. בנוסף למשחק מעבירה ענבל סדנאות והרצאות שמטרתן לתת כלים לחינוך ערכי, חינוך דרך חוויה להורים ולמורים. רעיונות נוספים נמצאים בשלבי פיתוח שונים, משחק מסלול ומוצרים נוספים "שמטרתם לעזור לאסוף לילדנו זכרונות וחוויות". בימים אלה יוצאת המהדורה השנייה לשוק. היא כוללתשבעה סוגי משחקים: ציפורי ארצנו, חיות ארצנו, פרחי ארצנו, שלושתם קיימים גם באנגלית, והשביעי פותח לרשות ניקוז ונחלים קישון – והוא נקרא בשבילי הקישון (משחק זה אינו למכירה).

המשחק דורש מהורים לעזוב את התפיסה שבמשחק רביעיות עם תוכן הוא רק ליודעי קריאה, המידע הנוסף ואופן ההגשה גורמים לילדים כבר מגיל 4 להתעניין במשחק ולגלות את הסודות הקסומים של ארצנו. "אחת האמהות סיפרה לי שהילד שלה למד מושגים כגון "צפון" ו"דרום" משום שישנן חיות צפוניות ודרומיות, אם אחרת, שהילד שלה אוהב לקטוף פרחים, זיהה שיש סימן מוגן, וביקש לבדוק האם הפרח מוגן או לא". מספרת ענבל.
מעבר להוראות המשחק, יש במהדורה החדשה כרטיס פעילות – המציין מספר רעיונות למשחק פרט למשחק רביעיות הקלאסי: לצייר לפי הקלפים, או להשתמש בהם כדי לייצר זכרונות מטיול, לקחת אותם לטיול משפחתי לפי המידע הקיים בקלף. "בטיול נחפש את הפרח. ומעבר לכך ניצור על ידי כך את זכרון הטיול."
"אני למעשה ילדת טבע של סבא. המסר שלי הוא שללמוד זה כיף, אפשר ללמוד בדרך מהנה ושיש המון כוח בידע. להכיר את השמות וליצור זכרונות עם הטבע יוצר את החיבור עם הארץ"

כתבו עלינו במקומון חדשודתי

חדשודתי, 12.8.2016

סדרת משחקי הרביעיות שהוציאה לאור ענבל בן-יעקב היא סדרת קלפים איכותית ומושקעת במיוחד המעניקה לילדים שעה של תעסוקה שמכניסה להם גם הרבה ידע בדלת האחורית.
סדרת הקלפים שנקראת "חיות ארצנו" מכילה קטגוריות שונות כגון:חרקים, עופות, חיות ועוד. בכל קלף מלבד התמונה הבולטת ושם החיה כמובן עוד המון מידע המועבר בעזרת סמלים קטנים בצידי בתמונה (האם בע"ח פעיל ביום או בלילה ,בסכנת הכחדה ,נודד, באיזה חלק בארץ נמצא)
ניכר בכל הערכה הזו שאמא לילדים הכינה אותה .החל מהמארז (קופסת פח ששומרת על הקלפים ולא נקרעת)  וכלה בכל פרט ופרט בעיצוב הקלפים .
תעסוקה מומלצת בחופש תחת המזגן הנעים ואפילו תוך כדי נסיעה ברכב ממקום למקום כשאתם רוצים שקט באוטו ושלא ישאלו אתכם פעם בשתי דקות -הגענו?"

כתבו עלינו בוואלה במרץ 2015

וואלה, 30.3.2015

המתנות שהכי ישמחו את הילדים שלכם בפסח
חג החירות הפך לחג השיעבוד לקניית מתנות למארחים ולילדים. אפשר למרוד, אפשר להכין משהו ביתי אישי ואפשר לקנות מתנה
הנה כמה מתנות שהיינו רוצים שהילדים שלנו יקבלו.הימים שלפני פסח הם ימים של קדחת קניות וסידורים. בנוסף לבישולים ולניקיונות, המסורת כבר (כמעט) מחייבת הבאת מתנות לכל המי ומי. אספנו כמה המלצות על מתנות לילדים קצת אחרות שמתאימות גם למשחק או בילוי משפחתי.
משחק רביעיות פרחים וחיות – "בשבילים של סבא"
רביעיות פרחי וחיות ארצנו. הפקה עצמית משמחת ומתנה עם ערך מוסף.
יוזמה יפה של ענבל בן יעקב שהחיפוש האישי שלה אחר רביעיות פרחים ובעלי חיים כמו שהיו פעם-הביא אותה לייצר אותן בעצמה (חלק מהכסף גויס בהד-סטארט).

הקלפים (רביעיות פרחים ובעלי חיים) מוקדשים לסבא שלה, גבריאל שביט, שהיה מורה לביולוגיה ומורה דרך והלך לעולמו השנה.

הוא זה שהוריש לה את האהבה לטבע ורביעיות הפרחים מבוססות על צילומיו.

זוהי מתנה לכל המשפחה עם ערך מוסף וניכר שהושקעה בפרוייקט תשומת לב לפרטים הקטנים אך החשובים.

קלפי המשחק עמידים ובאיכות גבוהה, על כל קלף מפת תפוצת פריחה, גלגל מועדי פריחה ומידע קצר על הפרח או בעל חיים.

בנוסף, יש אייקונים המציינים נושאים כמו פרח מוגן ובסכנת הכחדה, צמח רעיל או אכיל.(ויש אפילו אחד שהוא גם וגם – אבל את זה תצטרכו לגלות לבד).

בן יעקב עשתה עבודה יסודית, לא הסתמכה על חושיה החובבניים בתחום ולקחה ייעוץ מדעי עבור המשחקים, ועל כל קלף מצוין גם קרדיט לצלם.

את רביעיות הפרחים אפשר גם לקחת שטח ולהשתמש בהן כמיני מגדיר. הן מחולקות למשפחות (פרפרניים, שושניים, נרקיסיים וכו') וכך גם החלוקה ברביעיות בעלי החיים, גם הן מלוות בצילומים ומידע.